Recenze prutů Mivardi Prut Alcon Carp 3.6m 3,00lb 3díly

Snad u každého rybáře někdy nastane ten okamžik, kdy zjistí, že je čas se posunout na vyšší úroveň. Kdy dojde do stavu, že mu jeho pruty nevyhovují. A kdy uzná, že ty nejlevnější teleskopické pruty mu neposkytnou tolik zábavy, kterou by očekával.

A když se bavíme o vyšší úrovni, mám na mysli samozřejmě pořízení děliček. Tedy prutů, které se skládají z více samostatných částí. Oproti teleskopům mají tu nevýhodu, že nejsou tak skladné, chvíli trvá, než je vybalíte, ale výhody převažují nad nevýhodami. Děličky toho zvládnou více, jsou pružnější, lépe reagují na pohyb ryby, lépe absorbují jejich výpady, lépe se s nimi nahazuje, a tak dále.

Mivardi Prut Alcon Carp 3.6m 3,00lb 3d�ly 1+1 ZDARMA!

 

Já si vzal na paškál základní pruty Mivardi Prut Alcon Carp 3.6m 3,00lb, které se prodávají za celkem lidovou cenu – tisícikoruna za kus. Koupíte je tedy v setu po dvou (v akci 1+1 zdarma, ale všichni víme, jak to je ve skutečnosti. Mrk mrk…), ale i tak, cena je více než příjemná. Pojďme se na ně tedy blíže podívat.

Pruty Mivardi Alcon Carp
Večerní pohoda s nahozenými pruty. Vlevo Mivardi Akasa Telecarp, vedle nich Mivardi Alcon Carp

Bližší pohled na pruty

Pruty Mivardi Alcon Carp se vyrábějí v délce 3,6 metru (12 ft), což je klasická kaprářská délka, ve které se prodává většina prutů. Pruty jsou složeny ze tří částí, přičemž transportní délka je 127 centimetrů. Logicky, 3,6 metru děleno 3. Ne?

Barva. No, na internetu vypadá hnědě, v reálu je to taková hnědá s přesahem do vínové. Prostě barva zvětralého červeného vína. Podobá se mahagonu. Existuje mahagonová barva? Asi ano, když je i lososová. Uf, škoda že nejsem žena, to by se ta barva popisovala lépe.

Hmotnost jednoho prutu je příjemných 390 gramů, což jen o pár gramů převyšuje průměr v této třídě (360 gramů). V kombinaci s lehčím navijákem tak máte v rukou prut o příjemné gramáži, se kterým se dobře pracuje. Oček (SIC očka) má prut šest a jsou dostatečně velká, což zaručuje skvělé vedení vlasce, jehož energie je přenášena do prutu. Rukojeť je tvořena EVA pěnou, která má vyšší hustotu a při zmoknutí nenasákne vodu. Šroubovací sedlo navijáku je klasicky plastové s kovovým zesílením.

Akce prutu, tedy testovací křivka zatížení, při kterém dojde k ohnutí prutu do pravého úhlu je 3 libry, cca 1,4kg. Ideální odhozová zátěž je 68 g, maximální pak 85 gramů. Nemusíte se bát ale tyto hodnoty překročit, prut to zvládne. To i díky kompozitnímu materiálu s uhlíkovými vlákny (ExHRC60, ať už toto názvosloví používané pouze společností Mivardi znamená cokoliv).

Vlastní zkušenosti

Záměrně jsem v popisu prutů neuvedl jeho akci. Chtěl jsem si ji nechat až sem. Ta se řadí do parabolické, kdy se prut ohýbá při větším záběru v celé své délce. Při menším zatížení se ohne jen špička, větší ryba jej ohne více a trofejní kousky úplně. Řeknu vám, je síla to vidět, člověk má strach, kdy se prut zlomí. Ale není se čeho bát, protože konstrukce je dostatečně pevná díky kombinaci pružných materiálů.

Prutům s parabolickou akci se často říká „zdolávací“, protože skvěle tlumí výpady ryby a jsou vhodnější pro začátečníky, jelikož jim odpustí kdejakou chybu – od špatně seřízení brzdy až po zdolávání na sílu.

Jeho nevýhodou je ale to, že se při náhozu více prohne. Prut absorbuje více energie, kterou nepřenese na vrhanou zátěž a výsledkem tak je kratší nahození. Ale pokud si kupujete první děličku a nechcete investovat více peněz do prutů s tzv. špičkovou akcí, nebo pokud neplánujete nahazovat do poloviny přehrady, nebude vám to vůbec vadit.

Nicméně zásluhou parabolické akce si užijete opravdu hromadu zábavy v případě záběru větší ryby. Prut se začne ohýbat, jako by na jeho konci byl velký bílý žralok. Ucítíte každou změnu směru ryby. Budete mít více času si pohrát s brzdou navijáku. A pokud přecházíte z tuhých teleskopů, získá pro vás zdolávání naprosto nový rozměr. A k těm teleskopům už se nikdy nebudete chtít vrátit.

Musím skvěle ohodnotit i materiály a celkové provedení prutů. Zatím se mi nepovedlo je poškrábat, a jedinou známku používání nese EVA pěna rukojeti, která se holt vždy časem zašpiní. Není nad gumu nebo korek.

Celkově se povedla i konstrukce prutů. Vše je přesně takové, jak má být, pruty jsou rovné jako šíp, a krásně hladce do sebe zapadnou a perfektně drží.

Závěrem

Hledáte pruty za rozumnou cenu, se kterými si vychutnáte záběr každé ryby? Pak jsou pruty Mivardy Alcon Carp skvělou volbou. Za cenu lehce přes dva tisíce totiž získáte dvojici prutů s výbornou parabolickou akcí, skvělou hmotností a povedenou konstrukcí, které si zamilujete a které nemají (ve své ceně) konkurenci. A svědčí o tom i fakt, že se jedná o nejprodávanější pruty, které několikrát po sobě obsadily přední příčky prodejnosti. A vůbec se tomu nedivím, protože za cenu, za kterou se pruty prodávají, jsou opravdu dokonalé.

Celkem

Kvalita
5 / 5
5
Design
4 / 5
4
Cena
5 / 5
5
Akce prutu
5 / 5
5
Materialy
4 / 5
4

1 komentář

Přidat →

Pruty mám už 10 let a jsem s nimi do dnes spokojen dobře se s nimi nahrazuje a při zdolávání prut dobře tlumí výpady ryb. Za sebe mohu vřele doporučit 👍.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..