Čím zakrmovat při lovu ryb?

Zakrmení lovného místa před a v průběhu lovu ryb je důležitá činnost, kterou hodně rybářů opomíjí. Zakrmením (taky se používá výraz vnadění) přilákáte na lovné místo větší množství ryb, udržíte si je na něm a nebudete tak mít nouzi o záběry. Ale čím vůbec zakrmovat?

Napřed ještě o samotném zakrmování. K sepsání tohoto článku mě inspiroval rozhovor s kamarádem, se kterým jsem se vydal na ryby – rozlohou střední rybník o rozloze 6 hektarů. Já si vybral jedno lovné místo, kamarád o sto metrů vedle jiné. Cestou k vodě jsme měli rozhovor:

Já: „A čím budeš zakrmovat?“
Kamarád: „Já nezakrmuju, nabuším do krmelce šrot a čekám“
Já: „No ale pak máš míň záběrů, ne?“
Kamarád: „Jo hochu, to si jenom myslíš. Ta ryba si to žrádlo najde sama.“
Já: „Když myslíš…“

Důkaz namísto řečí…

A tak jsem po příchodu k vodě rozbalil prut, připevnil marker, osahal si dno, zaklipoval naviják, navázal raketu a poslal čtyři rakety partiklu (článek o tom, jak vařit partikl najdete zde) do pomyslného čtverce 3×3 metry a nahodil jsem. Poté jsem si na prut navázal klasické průběžné krmítko a jako nástrahu na háček použil bonduelku. Ta zabere vždy. Jako druhý prut jsem použil můj oblíbený feeder, vybral si jiné místo kus vedle a kousek blíž, nahodil napoprvé jen tak, zaklipoval, stáhl, do krmítka jsem naložil voňavou směs s trochou partiklu a červíků. Po dopadu do vody jsem s prutem párkrát trhl, aby se krmítko vysypalo a takhle tam poslal asi tři. Čtvrtý nához už zůstal na místě i s několika červíky na háčku.

Jen co jsem se dal do vybalování podběráku přišel záběr na první prut. Krásný kapřík o délce 42 centimetrů. Nahazuji na stejné místo znovu, vybaluji křesílko a usedám. Vím, že ten kapřík v tomhle místě nebyl sám a pokud jsem ho nevyplašil, přijde další. A fakt, do deseti minut další záběr, 20 centimetrový lín. V tom na feederový prut přijde malá plotička. No, abych vás nenasíral, měl jsem plné ruce práce. Po dvou hodinách přichází kamarád, celý nešťastný, že si vybral špatné místo, protože záběr neměl žádný.

Vysvětluju mu tedy jak funguje raketa, půjčuju mu ji a vysílám jej zpět na jeho původní místo. Sice s ní bojoval, ale povedlo se. A po chvíli na mě volá, že má záběr a že potřebuje pomoct s vylovením. Neochotně stahuju své pruty a jdu mu pomoct. U břehu se blyští šupináč, který měl po vylovení krásných 73 cenťáků. Nevěřícně na mě kouká a vypraví ze sebe jen: „No jo, asi jsi měl pravdu.“

Nash Zakrmovac� raketa Dot Spod

Takže jak a kolik zakrmovat?

Tak jednoduché to nebude. Vždy záleží na jakou vodu jdete, co budete lovit, jaké je roční období, na jak dlouho budete u vody… No hotová alchymie. Takže jasně a stručně:

Při krátké vycházce málo a něčím hodně voňavým, při dlouhé vycházce něčím, co ve vodě dlouho vydrží, při lovu žravých ryb (typicky amur, to je takový vodní vysavač) čímkoliv, ale hodně.

Na jaře mírně, v létě hodně, na podzim o něco méně a v zimě málo.

Na řece něčím těžkým, na stojaté vodě prakticky čímkoliv.

Po pár záběrech místo dokrmte, ale hlavně vždy krmte na jedno místo. To poslední co každý rybář chce, je rozkrmit si více lovných míst a doufat, že se ryby nepřežerou, než najdou to s háčkem.

Návnadu můžete do vody dopravit jakkoliv. Ať už zmíněnou raketou, tak na menší vzdálenosti i lopatkou, na extrémně daleké pak na dálku ovládanou loďkou, pokud je to na dané vodě dovoleno. Pelety a boilies můžete nasypat do PVA sáčku nebo punčochy, které se po kontaktu s vodou pomalu rozpustí, a připíchnout na háček. A pokud lovíte na dálku, můžete to tam poslat s vrhací tyčí.

Mivardi Zav�?ec� lo? Mivardi Carp Scout - LA 10

No a nebo si vytáhněte sirky a ten, kdo bude mít nejkratší, vyfasuje kyblík a na lovné místo doplave. Nedoporučuji v zimě.

A čím? Řekni čím!

Čímkoliv co máte po ruce. Ale ideálně tím, na co zrovna lovíte. Takže pokud chytáte na kukuřici, pošlete tam vařený partikl. Pokud na boilies, zakrmte půleným nebo drceným boilies. Pokud peletami, klidně i ty. Určitě přihoďte i červy, hýbající se prvek je pro ryby vždy zajímavější. A nebojte se i mixovat, klidně všechno najednou. Klidně kombinujte různé velikosti boilies a pelet – ty menší se rychle rozpadnou a více místo ovoní. Super je i šrot, ale tím si přilákáte spíše bílou rybu.

Celkem se mi osvědčil tenhle partiklový mix, který je připravený k okamžitému použití:

Chy? a pus? Mega partikl mix Original 3l

Pokud jste vášnivý kuchař, můžete i rybám připravit skvělou hostinu, který žádný kapr neodmítne. Jak? Jednoduše boilies nebo pelety zalijte CSL boosterem, partikl zalijte melasou a přisypejte nějaké koření. Kreativitě se meze nekladou. Pokud to voní a je to vhodné pro ryby, proč to nezkusit?

Chybami se člověk učí, ale proč ztrácet čas?

Nakonec ještě jedna rada, které se dopouští celkem hodně rybářů. Do vody pošlou několik kilogramů krmení a pak čekají. A čekají… Čekají… A nic nepřijde, protože ryby se nažerou a odplují, aniž by našly nástrahu s háčkem. Některé zkušenější kapry může velké množství návnady odlákat, protože to pro ně bude podezřelé. Namísto masivního zakrmování se naučte zakrmovat střídmě a spíše po několika záběrech vždy dokrmte.

A co funguje vám? Jaká metoda krmení? Máte nějaké triky? Podělte se v komentářích!

Mám zakrmovat, když jdu chytat na přívlač?

Jasně, šoupni tam jako krmení pár woblerů, třpytek a hlavně plandavky. Ty jsou na zakrmení nejlepší.

Ne, to jako vážně? Proč bys to sakra dělal?

Chápu tu úvahu, přilákáš menší ryby, ty bude následovat dravec a bum, je to tam. Ale ne, takhle to nefunguje. Taháním nástrahy přes rozkrmené místo se ty ryby stejně vyplaší a ostražitý dravec se na něco takového vyprdne. Dravce je potřeba najít v místech jejich úkrytu, nebo při běžném lovu. Tak nevymýšlejte kraviny.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..