Příprava na novou sezónu: Nejlepší vlasce na lov kaprů

Ještě něž se letos poprvé vydáte na lov, zvažte, zda není čas přezbrojit. Přichystal jsem si pro vás sérii článků s tím nejoblíbenějším vybavením. A začneme u toho, co se mění nejčastěji – vlasce.

Důvodů pro výměnu vlasce je hodně. Vyměnit jej je na čase, pokud se kroutí, trhá, láme (zvláště při dělání uzlů), nebo vybledl. Zvažte také výměnu, pokud máte své rybářské náčiní uložené v místech, kde je vyšší teplota, a pokud vám i na uskladněné navijáky svítí sluneční světlo.

Vlasec ale určitě není potřeba měnit každou sezónu. Vždy záleží, jak moc je namáhán. Pokud chytáte ryby rekreačně a navijáky máte dobře uskladněné, můžete na jeden vlasec lovit třeba i pět let. Pokud ale chodíte na ryby každý víkend nebo se zaměřujete na kapitální kapry, může se klidně stát, že vlasec budete měnit i dvakrát do roka. Přijít o největší rybu v životě jen kvůli starému vlasci nechce nikdo.

Takže které jsou nejlepší? 

Shimano Technium PB

Tenhle vlasec je numero uno. Capo di tutti. Rozumíme si, žejo? 

Ne nadarmo se Shimano Technium PB řadí mezi jedničkou v prodávaných vlascích. Jde o pevný monofil původem z japonska (cítíš v tom tu kvalitu?) složený ze tří vrstev, přičemž pevné středové jádro redukuje průtažnost vlasce na polovinu běžných vlasců. Co to znamená? Dohodíte dál a vlasec je citlivější na indikaci záběru. Druhá vrstva vlasce mu dodává měkkost a zaručuje, že se vlasec nezkroutí. A poslední vrstva ho chrání před UV zářením. Tenhle vlasec je i kvůli jeho konstrukci o něco těžší, což má za následek další benefit – lepší potápivost.

Jeho nevýhodou je cena. Ta se řadí k těm nejvyšším, ale i tak vychází kolem koruny za metr. Když si však vezmete, že tento vlasec má mnohem delší životnost, určitě se investice do něj vyplatí.
Shimano Vlasec Technium PB

Awa-S Ion Power Reflector

Awa-Shima ION Power Reflector Carp je lehce levnější, takže pokud jste jelito a trháte vlasec ve vázkách, bude vaši peněženku jeho nákup bolet méně než Technium. I v tomhle případě jde o odolný monofil tvořený třemi vrstvami. Jádro vlasce tvoří polymer Novamid, který se pyšní velkou nosností. A i Awa-S Ion Power je ideální pro dlouhé náhozy, nekroutí se a je dobře chráněn vůči UV zařízení.

Největším plusem tohoto vlasce je barva. Ta se mění dle intenzity slunečního záření od zelených až po hnědé odstíny. To zajistí to, že na dně dokonale splyne s okolím. Prý.
Awa-S Vlasec Ion Power Reflector Carp 600m

Fox Vlasec Exocet Pro

O místo v top trojce byla celkem tlačenice. Ale Fox Exocet Pro Mono do ní patří zaslouženě. Jde o další skvělý monofil v zelené barvě s nízkou viditelností pod hladinou. Ač o něm výrobce nepíše nic moc informací co se týče technologie výroby, je pevný i v uzlu, tuhý pro dlouhé náhozy a odolný proti oděru. Má také vyšší gramáž, takže je potápivý. Cena není nějak přehnaná, ale nevýhodou je to, že je k dostání pouze v kilometrové metráži.
Fox Vlasec Exocet Pro 1000m

Carp´R´Us Total Contact Line

Značku Carp´R´Us znáte pravděpodobně díky kvalitním háčkům. Dělá toho více, vlasce také. Vlasec Carp´R´Us Total Contact Line je nabízen v razivé žluté barvě a vzhledem k nízké průtažnosti se hodí na vyvážku. Pokud s ním plánujete nahazovat daleko, na konec navažte šokový vlasec. Vlasec Contact Line se pyšní lepší ochranou vůči oděru, takže je ideální na vody s kamenitým dnem. Má dokonalou potápivost a skvělou pevnost.
Carp�r�us vlasec total contact line yellow 1200 m - pr?m?r 0,30 mm / nosnost 9,1 kg

Sufix Tritanium

Monofilní vlasce Sufix Tritanium jsem objevil teprve nedávno a dlouho jsem ho přehlížel kvůli podezřele nízké ceně. 0,35mm vlasec o délce 1,1km za 360 kaček? Vychází 4x levněji na metr než Shimano Technium. A slýchávám na něj chválu. Vyroben je technologií Super Bond Polymer, ale čert ví, co to znamená. Na internetu jsem k tomu moc informací nenašel. Výrobce u něj uvádí odolnosti proti oděru, od jeho uživatelů slýchávám, že se nekroutí a i po dvou letech je jako nový. Na zkoušku proč ne, za ty peníze ho letos na jednom prutu vyzkouším. K dostání je v neonově zlaté nebo neonově oranžové.
Sufix Monofiln� Vlasec Tritanium Neon Zlat�

Giants Fishing Luxury Carp High Visibility

Tohle je řada vlasců od Giants, které mají největší benefit v barvě. Jsou dobře vidět ve tmě a jsou tak razivé, že je uvidí snad i z vesmíru. Dělá se v oranžové a zelené. Materiál k výrobě vlasce dodává ověřená japonská společnost Mitshubishi Enginering. Cena je nižší a i u tohoto vlasce si lidé chválí pevnost v uzlu a odolnost vůči oděru. Osobně mi ale moc nevyhovoval, po chvíli se začal kroutit. Možná je to ale rukama, hele…

Giants fishing vlasec luxury carp high visibility orange - pr?m?r 0,35 mm / nosnost 10,5 kg / n�vin 600 m

Delphin Mamba Carp

Ssss, tenhle vlasec inspirovali hadi. Píšou, že mamby. Je tedy o dost tmavší než mamba, ale ten příměr chápu. Vlasec Delphin Mamba Carp3D vzor, u kterého se střídá tmavá a světle zelená. Výrobce píše, že rychle splyne s okolím, ale moc bych si na to nevsadil. Lidi si u něj chválí nízkou cenu, vysokou pevnost v uzlu a malou paměť
Delphin Vlasec Mamba Carp kamufl�?

Asso Ultra

Původně jsem vlasec Asso Ultra chtěl zmínit o něco výš, protože mi přišlo potupné ho dávat za mambu. Nakonec skončil na chvostu hlavně kvůli jedné věci – aktuálně je k dostání jen v průměru 0,30mm. I když na papíře vypadá jeho více než 12kg nosnost v pohodě, v reálu tak pevný není. Taky je možné, že to je rukami, ale na feederu se mi průměr 0,16mm neosvědčil a tak k němu nemám zase tak velkou důvěru.

Jde však o vlasec vyrobený z copolymerů a má fluorocarbonovou povrchovou úpravu, takže je pod vodou sotva viditelný. Je odolný vůči UV záření, je ideálně průtažný a má malý paměťový efekt. V přepočtu na metry se vyrovnává Techniu, takže mi dává větší smysl jít rovnou do Shimana
Asso Vlasec Ultra 300m

Hrdinové nakonec

Na konec si dovolím zmínit ještě dva skvělé vlasce, které by se právem mohli řadit do TOP 5, ale už prakticky nejsou k sehnání. Buďto je to dočasný výpadek, nebo se jim ukončila výroba. R.I.P.

Tím prvním je Anaconda Fluo Vis. Vlasec má extrémní odolnost proti oděru, vysokou nosnost a prakticky nemá paměťový efekt. Má razivou barvu a při osvícení čelovkou svítí jako ďas. Na nonstop vody ideální řešení. Aktuálně jsem jej našel jen na Tropic Liberec.

Druhý z prakticky již neprodávaných vlasců je Katran Synapse. Opět jde o neonový vlasec ve žluté barvě, který po osvícení čelovkou svítí. Je rychle potápivý, odolný, pevný a má nízkou průtažnost. Skvěle se s ním nahazuje na delší vzdálenosti. Mají jej aktuálně jen v eshopu U Habakuka nebo u Nikla. A pokud vás razivá barva odrazuje, můžete u této značky sáhnout po modelu Wild Carp, který je ještě odolnější a má vyšší nosnost.

Tipy z diskuze

Hned několik diskutujících zmiňuje vlasec Raptor od Esoxu. Tuhle značku jsem až doposud neznal a nemám s ní zkušenosti. Vzhledem k tomu počtu spokojených diskutujících ji však musím uvést. 

Vlasec Esox Raptor se v přepočtu na cenu za metr řadí k těm dražším, jeho nevýhodou a pro mnohé velkým limitem je fakt, že je k dostání pouze ve 100m balení. Takže nic na vyvážku nebo daleké hody. Navíc není moc k sehnání, mají jej jen dva eshopy. Vlasec však vyrábějí Japonci a výrobce u něj uvádí fluorocarbonovou povrchovou úpravu. Ve vodě je takřka neviditelný. Vlasec by měl být pevný, měkký a mít nízkou pružnost. Oblíbený je hlavně u našich slovenských sousedů. Tak snad bude k dostání i ve větším balení a u více prodejců. 
Esox vlasec Raptor 0,20mm/100m

Jaká je viditelnost vlasce pod vodou?

A jaký vlasec je váš nejoblíbenější? Se kterým máte naopak špatnou zkušenost? Podělte se se svými tipy v diskuzi.

14 komentářů

Přidat →

Rovnou tu diskuzi otevřu. Absolutně nejhorší zkušenost mám s vlasci od Delphinu. Jeden rok jsem zkoušel Delphin Rodeo a Delphin Citrus, oba měly zhruba po dvou měsících paměť, kterou by jim mohl závidět leckterý důchodce. Pevnost v uzlu byla mizerná. Po několika ztracených rybách (kdy vlasec praskl klidně i někde v půlce) jsem se na ně vyprdl a navázal awu.

Najlepšie skúsenosti mám s Essox Raptor veľká pevnosť v ťahu pevnosť v uzle zatiaľ ma ani raz nesklamal

Pokud je mi známo, dá se Raptor koupit v 10 X 100 m v kuse, což je 1000 m. Jako poslední nabízí zvolit si ideální délku návinu, třeba 4 X 100 m tzn. 400 m což ani nikdo nenabízí. Stále napnuty vlasec všem 👍

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..