Vyplatí se jít ještě v listopadu na ryby?

Příroda utichá, stromy jsou vesměs opadané a teploty nízké. K tomu všemu fouká ledový vítr a prší, no prostě počasí na draka. Má smysl jít ještě v listopadu na ryby? A na co v průběhu měsíce chytat?

Hned na začátek, ano, v listopadu se stále vyplatí na ryby jít. Stále máte velkou pravděpodobnost něco chytit, a je dost možné, že úlovky to budou kapitální!

Zatímco sezóna dravců je ve svém nejlepším období, nedravé ryby už pomalu ztrácejí svůj apetit. Dají se ale poměrně snadno přemluvit k záběru. Takže jak na ně?

Krok 1: Zjemnit

Už nastává ten okamžik, kdy je vhodné zjemnit koncovou montáž, to znamená použít menší háčky a slabší návazec, ideálně z fluorocarbonu nebo s fluorocarbonovým povrchem. Pod vodou tak bude méně nápadný a ryba se snáze splete, když bude opatrná. Už to není jako v létě, kdy kapr fungoval jako vysavač a nasál vše, co leželo na dně.

Já v tuto dobu už prakticky přecházím na feederové vybavení. Kmenový vlasec 0,15mm, návazec 0,125mm a háček kolem velikosti 10.

Krok 2: Krmení

Zvolte co nejvíce aromatickou, ideálně kořeněnou krmítkovou směs. Osvědčilo se mi do vnadící směsi přidat i trochu hlíny, což vytvoří na dně oblak, do kterého ryby najíždí a krmí se. Připravený mám na svou listopadovou výpravu Mivardi V1 Extreme Sweet halibut, stojí pár korun a opravdu funguje.

O Mivardi V1 Extreme jsem také psal recenzi, kterou naleznete zde.

Pokud zakrmujete boiliesem nebo peletami, volte takové, které nejsou založené na olejovém základu. Ten se ve studené vodě špatně rozpouští a neuvolňuje tak dobře aromatické látky do svého okolí. Za sebe můžu doporučit řadu Devill Krill od Nikla.

Krok 3: Nástraha

A co na háček? Ve studeném období funguje klasika – kukuřice a červy, napařená houska.

Ale právě teď je to správné období na dipované boilies, rohlíkové boilies, pop-up boilies a podobné hračičky. V kombinaci s ronnie rig návazcem máte úspěch zaručený.

Garda H�?ky Ronnie Rig carp hook se zavrt�v�kem 3ks

 

Krok 4: Pořádně se oblečte a vyrazte

Počasí v listopadu může být zrádné. Volte více vrstev, které můžete odkládat. Není nic neobvyklého, že ráno půjdete na ryby v zimním a vracet se budete v kraťasách. Bez pořádné zimní bundy ale nedám ani ránu.

A taky si s sebou rád vezmu i polstrované křesílko, na kterém mě nic nestudí, viz má recenze na Comfort Quattro.

A hlavně na ty ryby běžte, protože kdo to nezkusí, ten nic nechytí.

3 komentáře

Přidat →

Taky jsem v listopadu zjemnil.
Kmen 0,33, návazec – nějaká tlustá šňůra, nástraha 24 mm boilie = kapr 103 cm,20,5 kg.
Řeka, né nějaký kaprodrom u Jakuba…..

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..