Má smysl ještě v říjnu chodit na ryby? A na co chytat?

S blížící se zimou ryby začínají vytvářet své tukové zásoby více než kdy jindy. Sežerou prakticky cokoliv, na co přijdou. Ve vodě se to hemží přirozenou potravou, pokles teploty přispěl k lepšímu okysličení a absence tropů přímo vybízení ke žranici. Má to tedy ještě v říjnu smysl?

Ano! Článek na toto téma jsem psal už loni a právě na podzim se mi povedlo chytit opravdu krásné ryby. Letošní teploty jsou navíc o něco vyšší, takže se nám sezóna trošku protáhne. Jak na ně?

V září vyrazte na ryby, úspěšnost zaručena. Proč?

Základem je nepodcenit přípravu

Carp �R� Us N�vazcov� fluorocarbon Clearwater 20m
Fluorocarbon vám umožní použít tenčí návazce a zajistí dokonalou pevnost

Správná příprava je alfa a omega rybářských výprav. A to i těch krátkodobých na pár hodin. I když ryby sežerou prakticky vše, nejsou úplně hloupé. Takže je na čase zjemnittenčí návazec a menší háčky jsou nutnost. Háček volte velikosti maximálně 8 a menší, návazec zjemněte co to jen jde, klidně i za použití fluorocarbonu, který má vyšší nosnost.

Čím krmit?

Mikbaits Rozpustn� boilie TactiQ Olihe? 250ml
Dobře rozpustné boilies i v chladné vodě je v tuto dobu důležité

Osobně bych již v době, kdy teplota vody osciluje kolem 15°C, pomaličku začal vypouštět z repertoáru boilies a pelety na olejové bázi. V obchodě najdete takové, které jsou stavěné pro použití ve studené vodě. A volte ty, které jsou co nejvíce aromatické. Zakrmit můžete také kukuřicí, nebo jiným partiklem, který ryby v tomto období milují.Krmítkovou směs opět vyberte co nejvíce aromatickou. Osvědčilo se mi do vnadící směsi přidat i trochu hlíny, která vytvoří na dně oblak, do kterého ryby najíždí a krmí se.

Na co chytat?

Nejlepších výsledů dosáhnete použitím přirozené nástrahy, zejména kukuřicí, žížalami, rousnicemi a hlavně červy. Skvěle funguje i rohlíkové boilies, sám v této době chytám na česnekové, které ale také častěji měním.

Volte pelety nebo boilies, které jsou speciálně navrženy pro chladnou vodu. Ideální bude, když se bude jednat o dipované boilies/pelety. Co se týče příchutí, doporučuji intenzivně aromatické varianty, jako jsou masové, rybí, ořechové, nebo dokonce ovocné, například jahoda a švestka.

Chytání ryb na podzim ve městě? Má to své kouzlo!

Jakou volit strategii?

Dokonale zakrmte místo, kde nahazujete, ale zase to nepřehánějte.  Čím bude větší chladno, tím spíše uberte. Pokud bude stále teplá voda, bez obav můžete do vody poslat více návnady, než na co jste zvyklí, ryby v tomto období rády přijímají potravu ve velkém. Avšak je lepší preferovat drobnější a snadno stravitelné druhy návnady, například partikl, mikropelety a podobně.

Důraz volte také místu, kde lovíte. Nemělo by být nejhlubší, mělo by obsahovat úkryty a pokud je v dané lokalitě zdroj přirozené potravy (třeba strom, ze kterého padá do vody ovoce), máte vyhráno.

Obrňte se trpělivostí. Jednou tu rybu chytíte, ale možná si ji budete muset vysedět. Ryby si budou potravu více vybírat, takže se nebojte experimentovat s různými nástrahami.

Opatrně také s počasím. Pokud se výrazněji ochladí a začne foukat studený vítr, ulovení ryby bude o něco složitější.

Bivak, podzim a padající listí. Není nic krásnějšího.

A v neposlední řadě se dobře oblečte. Oblečte se do více vrstev, které v případě potřeby můžete svléknout. Ráno bývá zima, odpoledne teplo a k večeru je zase chladno. Myslete na to.

 

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..