V září vyrazte na ryby, úspěšnost zaručena. Proč?

Jeden můj kamarád říká, že v září chytí rybu i naprosté poleno. I kdyby měl namísto háčku hřebík a místo nástrahy víčko od piva. V září jsou ryby skutečně při chuti a dostat je na háček je brnkačka. Ptáte se proč?

Odpověď je jednoduchá – blíží se zima. Ryby to cítí, a tak tak roste jejich aktivita. Potravu přijímají jako divé s jediným cílem – nabrat na zimu co nejvíce podkožního tuku a zvýšit tak své šance na přežití.

Ryby se ale neorientují podle měsíců, nýbrž podle počasí. Jeho vývoj je potřeba pečlivě sledovat. Někdy se totiž stává, že měsíc září je dokonce teplejší než srpen a ty pravé žně přijdou až v říjnu. Pokud tedy klesne průměrná denní teplota na 19 – 23°C, na ryby vyrazte. K těmto teplotám se počasí přiklání obvykle v půlce září.

Vyšší pravděpodobnost úspěchu platí pro všechny ryby – dravé i nedravé. Ale to nejlepší je, že na vrcholu aktivity je v tu dobu naše nejoblíbenější sportovní ryba, kapr.

Září je pro lov ryb jako stvořené.

Na co chytat kapry a jiné ryby v září?

Ryby, ale hlavně kapři jsou v tuto dobu na vrcholu své aktivity, takže ještě není potřeba zjemňovat rybářské náčiní. K tomuto přikročte až se znatelně ochladí, někdy na konci září.

Největší úspěch sklidíte s přirozenými nástrahami – zejména červy, kukuřicí a rousnicemi.

rybaření masní červi
Není nic lepšího, než masní červi.

Druhou nejúspěšnější nástrahou se mi osvědčily rohlíkové boilies s kořeněnou česnekovou nebo rybí příchutí. Nechávám na háčku větší průměry nad 20mm a měním je nejpozději co 2 hodiny, aby neztrácely na atraktivitě.

Chy? a pus? Rohl�kov� boilies 12+20mm 150ml
Rohlíkáče jsou tutovka

pelet a boilies sáhněte po aromatických příchutích. Fungovat vám bude to, co v létě, osvědčené jsou masové a rybí příchutě, dobře funguje i ořech a med, nicméně někdy je období, kdy fungují i ovocné příchutě typu jahoda nebo švestka.

Nikl Boilies v dipu 18-20 mm 250g
Na háček jsou ideální boilies v dipu

Důraz věnujte zakrmování. Ryby se krmí opravdu enormně a nejlepší způsob, jak je na lovné místo přilákat a udržet je dokonale zakrmit lovnou oblast. Nemusíte se bát toho do vody nasypat více, ryby potravu sežerou. Volte ale drobnější a snadno stravitelnou stravu. Vařeným nebo kvašeným partiklem nic nezkazíte.

Sensas Krm�tkov� sm?s Crazy Baits 1kg - Super Krill
Za mě jedna z nejlepších krmítkových směsí na září a obecně celý podzim.

Krmítkovou směs volte opět co nejvíce aromatickou, ideálně kořeněnou. A osvědčilo se mi do vnadící směsi přidat i trochu hlíny. Taková směs vytvoří na dně oblak, do kterého ryby najíždí a krmí se.

A jaká je denní doba lovu v září?

Na září je skvělé to, že je stejná jako v létě, to znamená od 4:00 do 24:00. Denní doba se mění až od října do března na dobu od 5:00 do 22:00. I přes rychle krátící se dny tak můžete u vody být stejně dlouho, jako v létě.

Kdy a jak zjemnit?

Jakmile se výrazně ochladí, většinou až na konci září nebo začátkem října, zjemněte své náčiní. Použijte menší háčky, slabší vlasec a tenký koncový návazec, ideálně z fluorocarbonu.

Delphin vlasec flr carbon 50 m-pr?m?r 0,148 mm / nosnost 4,1 lb
Jako návazec jedině jemný fluorocarbon

Háček obvykle používám velikosti 8 a menší, někdy se dokonce nebojím použít i velikosti 12, které jindy používám jen u feederu. Vlasec zjemním i na 0,18mm, který unese tříkilogramovou rybu úplně v pohodě. A na návazec používám fluorocaron o velikosti 0,125mm nebo 0,148mm, podle cílové ryby. Hlavní je si uvědomit, že používáte jemnější náčiní a netahat rybu na sílu, jinak o ni zaručeně přijdete.

Tak šťastný lov.

4 komentáře

Přidat →

Vše jsou keci. , ryba když nežere tak nežere a můžete ji dávat co chcete. Vím o čem mluvím vše je jen o obchodě. Skratka nějak se to musí prodat

Díky za reakci, ale nesouhlasím s tebou. Ryby v září normálně potravu přijímají, dokonce se krmí i v zimě, to je potřeba ale rybu umět najít. A určitě to není tak, že by jako lusknutím prstu všechny ryby přestaly žrát. Ne vše je o tom udělat obchod a prodat nějaké zboží, proto hned na začátku píšu, že nejlepší jsou přirozené nástrahy – kukuřice, žížaly, červíci, kteří stojí pár kaček. Rohlíkové boilies si můžeš udělat sám doma (stačí napařit rohlík, slisovat, rozkrájet na kostky, provlíct jehlou šňůrku…).

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..