Jaká je povolená denní doba lovu? Kdy můžu jít na ryby, a kdy to musím sbalit? Tohle jsou nejčastější otázky, které trápí nejen začínající rybáře. Doba lovu jednotlivých revírů je ohraničena dle měsíců, a liší se pro pstruhové a mimopstruhové revíry.
Lovit lze na pár vybraných revírech v určitých obdobích i nonstop, jejich seznam naleznete na stránkách rybářského svazu.
Čas, kdy je možné na ryby chodit, se nazývá „Denní doba lovu“, a je stanoven mimo jiné i proto, aby i ryby měly dostatek času na ničím nerušený odpočinek. Tedy alespoň se to říká – osobně si myslím, že je to spíše z důvodu lepší kontroly rybářů rybářskou stráží a pro minimalizaci případů pytlačení.
Denní doba lovu je pevně ohraničená a je následující:
V mimopstruhovém revíru:
- v měsíci duben, květen, červen, červenec, srpen, září od 4 do 24 hodin,
- v měsíci říjen, listopad, prosinec, leden, únor, březen od 5 do 22 hodin
V pstruhovém revíru jsou pak tyto:
- v měsíci lednu a únoru od 7 do 17 hodin,
- v měsíci březnu od 6 do 18 hodin,
- v měsíci dubnu od 6 do 20 hodin,
- v měsíci květnu od 6 do 21 hodin,
- v měsíci červnu a červenci od 5 do 22 hodin,
- v měsíci srpnu od 6 do 22 hodin,
- v měsíci září od 7 do 20 hodin,
- v měsíci říjnu od 7 do 19 hodin,
- v měsíci listopadu a prosinci od 7 do 17 hodin
Pokud jdete lovit ryby až do večera, nezapomeňte si nastavit budík, po ukončení doby lovu ryb už nemůžete mít navázané pruty ve vodě, argument pět minut po jejím uplynutí, že pruty stahujete, už by u rybářské stráže prošel jen stěží. A dvě hodiny poté s tím, že jste usnuli by neprošel už vůbec, a vy byste se museli rozloučit se svou povolenkou.
Skvělou zprávou také je, že denní doby lovu ryb jsou stejné pro ČRS i MRS, takže pokud trávíte čas na revírech obou organizací, nemusíte myslet na to, která ho má tak či onak.
A jak to tak bývá, ryby nejvíce berou brzo z rána a pozdě večer, takže se určitě vyplatí si přivstat a mít nahozeno hned, jakmile je to možné.