TIP: Jak ušetřit za podběrák

Jednoho krásného dne se mi zlomil můj podběrák, který už měl leccos za sebou. A tak nastal čas koupit si nový. Jenže když jsem ho vybíral, narazil jsem na celkem astronomické pálky. Nakonec jsem ale cenu podběráku snížil na polovinu. Jak jsem toho docílil? A je to tak růžové?

V první řadě musím napsat, jaké byly mé požadavky na nový podběrák. Byly to:

  1. Délka ramen alespoň 100cm
  2. Hluboká síťka
  3. Kovový střed
  4. Šroubovatelná tyč, na kterou bych mohl nasadit zakrmovací lopatku
  5. Délka tyče alespoň 2 metry

S těmito parametry jsem se dal do hledání a objevil jsem pouze pár podběráků, startující na skoro 2 tisících, v čele s Kastl 1000. To mi ale přišlo moc, inu dal jsem se do bližšího zkoumání…

Řešení: Kupte si hlavu a síť zvlášť

Poměrně překvapivě jsem zjistil jednu skvělou věc. Pokud si podběrákovou hlavu a tyč koupím zvlášť, můžu se dostat na zlomek téhle ceny. Jasně, kvalitativně se asi nepřiblížím podběráku za 2 litry, ale svůj účel to splní. Navíc, pokud se poškodí hlava, snadno ji vyměním, to stejné s tyčí. Jasná win-win situace!

V mém hledáčku se proto objevila hlava NGT 36″ Specimen Net. Tu jsem na eshopu AZFishing.cz objevil za 352 korun, což je hodně pěkná cena, o pár korun levněji (349 Kč) je i na Allegru.

NGT Podb?r�kov� Hlava 36

Tyč jsem volil jednodílnou od stejné značky, konkrétně Carp Net Handle 1,8 m. Tu jsem pořídil také na AZFishing za necelé tři stovky. Levněji ji má Chyť a pusť po přihlášení, ale rozdíl není tak velký.

NGT Podb?r�kov� Ty? Carp Net Handle 1,8mSuma sumárum, jsem na sumě 652 korun. A to už je sakra přijatelná cena. Jenže…

Ústupky? Byly.

Když jsem hledal dvoumetrovou tyč, došel jsem k závěru, že bych za ni zaplatil ranec navíc. Jde o atyp, který není tak běžný. Proto jsem zůstal u 1,8metrové tyče. Proč jsem chtěl tak dlouhou tyč? Často chytám z mola a každý centimetr navíc se prostě počítá.

A druhý ústupek byla samotná hlava. Nakonec jsem skončil u 90cm délky ramen. Opět vyhrála cena a taky fakt, že to na drtivou většinu ryb a bezpečné zacházení s nimi bude bohatě stačit.

Pokud bych i tak dal tyto parametry do srovnávače, dostanu se na cenu kolem 800 korun za hotovou sestavu. Takže jsem vlastně ušetřil jen zhruba 150 kaček.

Vyplatí se to? No jak se to vezme. Kvůli 150 korunám asi moc ne. Nicméně velkou přidanou hodnotu v tom vidím jinde. A to v reklamacích. Pokud se totiž s podběrákem něco stane, posílám na reklamaci jen poškozený komponent, nemusím posílat celý komplet. To znamená, že hlavu jednoduše zabalím do krabice a nemusím hledat způsob, jak dopravit k prodejci dvoumetrové tágo. A když zlomím tyč, pravděpodobně nad tím jen mávnu rukou…

A jak jsem spokojený?

Na tento podběrák jsem přecházel z menšího s teleskopickou tyčí, který měl pogumovanou síťku. Největší výhoda byla, že síťka rychle oschla. Tahle hlava má ale síťku z rychleschnoucího materiálu, takže s ní stačilo párkrát promáchnout ve vzduchu a nechat pár minut na sluníčku, rázem byla suchá.

Poměrně dost mě zarazilo první sestavení. Tyče podběrákové hlavy je potřeba do středu zarazit na sílu, je to trošku obtížnější a je potřeba tyče lehce prohnout, skoro jako luk. Není to nic strašného, ale když jsem si to zkoušel doma v obýváku, měl jsem o ramena celkem strach.

No a tyč.. je obrovská. Špatně se převáží v obyčejném kombíku. Na kratší jednodenní vycházky si nejspíše ještě dokoupím teleskopickou tyč. Ale jinak je poměrně bytelná.

No a vlastní zkušenosti si nechám do recenze. Tak tady ještě pár fotek z doby, kdy brali jen násaďáčci. 🙂

Máte šetřící tipy?

A co vy, máte taky nějaký tip, jak ušetřit na rybářském vybavení? Dnešní doba neustálého zdražování si žádá sem tam nějaké ty ústupky. Podělte se o své nápady v komentářích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..