Na co a jak chytat ryby ve vedrech?

Blíží se další vlna veder a s nimi vyvstává klasická otázka – na co a jak při nich chytat? Extrémní teploty nejsou příjemné pro člověka, ale ani pro ryby. Ale jedno máme společné – stejně jako my, i ryby při nich chtějí zůstat v chládku. Uchylují se tak do hlubších částí vody, kde hledají útočiště před teplem, ale i před příliš silným slunečním zářením.

Než si tedy povíme, na co chytat, je potřeba zdůraznit, že nebude jen stačit změnit nástrahu či strategii vnadění. Je důležité si taky uvědomit, jak se ryby v teplé vodě chovají.

Koncentrace kyslíku = největší nepřítel ryb i rybářů

Největší roli v teplé vodě zastává kyslík, nikoliv samotná teplota. S rostoucí teplotou doprovázenou takřka vždy vyšším atmosférickým tlakem se ve vodě rozpouští stále méně kyslíku. Pokud koncentrace kyslíku narazí na kritickou mez, ryba přestává jíst, zklidní se, vyhledá hlubší místo a zpomalí svůj metabolismus. Z dlouhodobého hlediska může nižší koncentrace kyslíkem způsobit problémy při rozmnožování (menší jikry a s tím spojené horší zásobování zárodku kyslíkem).

Třeba pro zmíněného kapra je optimální obsah kyslíku nad 6,5mg.l-1. Na tuto mezní hranici se dostane voda zhruba při teplotě 32°C a tlaku 101,3kPa.

Horko těžko ale budete u vody měřit koncentraci kyslíku. Proto nezbyde, než se zaměřit na místo, kde ryby lovíte. Ve vedrech, jaké jsou v poslední době, si vybírejte místo, kde na vodu tolik nepraží slunce. Ideální bude, když zde bude větší hloubka a jackpot trefíte, pokud se v daném místě do vody vlévá potůček. Na řekách bych se pak zaměřil na místa v blízkosti splavů a jezů.

Množství kyslíku je také nízké v těchto podmínkách

  • V nádržích zaplněných zooplanktonem, nebo značně přesazenými rybami (haha, to u nás nehrozí).
  • Při náhlém odeznění vodního květu sinic.
  • Při rozkladu posekaných vodních rostlin.
  • V ranních hodinách na eutrofních vodách (vody s vysokým obsahem živin).
  • Při vniknutí odpadních vod do vodní nádrže.

Kyslík je opravdový nepřítel a možností, jak nad ním vyzrát, je jen málo. Pokud jsou déletrvající vedra, osobně bych se k vodě zašel jen okoupat. Jestliže vás ale svrbí navíják, jděte na ryby časně z rána, kdy jsou teploty nižší. Naopak, pokud teplota klesne, je ideální čas jít na ryby. A ještě poslední věc k tématu kyslíku – jestliže sprchne nebo se přežene bouřka, koncentrace kyslíku ve vodě vzroste. To je přesně ten důvod, proč v tuhle dobu ryby berou více než je obvyklé. Zkuste jít někdy na ryby po letním dešti a uvidíte.

Na co tedy chytat ryby?

Pokud jsi došel až sem a přečetl si vše, co jsem psal o kyslíku, asi už tušíš, na co a kde budeš chytat. Pokud jsi to ale přeskočil a líně chceš jen ty podstatné informace, tak tady jsou:

Jak už bylo napsáno výše, kapři a jiné ryby mohou být ve vedrech méně aktivní, a proto je vhodné použít návnadu s výraznějším aroma, které přitáhne jejich pozornost i za snížené aktivity. Boilies s ovocnými příchutěmi nebo nástrahy s chutí koření mohou být účinnou volbou. Stejně tak ale dokonale funguje nástraha prezentovaná ve vodním sloupci – třeba foukaná kukuřice, plovoucí boilies nebo i burizony. V létě si určitě nenechte ujít ani lov na pečivo z vodní hladiny – ideální čas na tento styl lovu je ráno nebo večer.

Já osobně na stojatou vodu doporučuji:


Klíčovou roli při místě lovu hraje hloubka. Kapři se často ukrývají na dně, kde je chladnější a bezpečnější prostředí s větší koncentrací kyslíku. Kupte si marker a prozkoumejte hloubku dna. Pomůže vám to odhalit potenciální místa, kde se kapři nacházejí, a umožnit strategicky umístit návnadu na správné místo.

Dále je důležité věnovat pozornost návazcům a háčkům. Kapři jsou v letním období opatrnější, snížit možnost odhalení háčku můžete použitím menšího háčku a návazce s nižší viditelností pod vodou. Návazce si rozhodně v tuto dobu udělejte z fluorocarbonu, který je ve vodě prakticky neviditelný.

Garda n�vazec Ronnie Fluorocarbon Rig 2ks - 6
Flurocarbonový návazec by neměl chybět ve výbavě každého rybáře

A změňte také strategii zakrmování. V tomto vedru se ryby nebudou cpát, je tedy zbytečné jim posílat tuny žrádla. Všeho s mírou!

Nezapomeňte na sebe!

V extrémních vedrech nezapomeňte sami na sebe. Chraňte se před sluníčkem slunečníkem nebo deštníkem, pravidelně doplňujte pitný režim, nepijte alkohol a pokud se skočíte svlažit do vody, jděte do ní pomalu, omezíte tím riziko, že dostanete křeč.

Suretti Dr?�k na n�poje
Jo a tohle je poslední must have fíčr. Ne ten staropramen, ale ten držák na nápoje. 😀

TIP: Sedm levných krmných boilies, které zaručeně přilákají rybu k háčku a nezruinují vás!

Jak k lovu v létě přistupujete vy?

Jdete si zachytat, nebo spíše zaplavat? Podělte se o své tipy v komentářích.

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..