Příprava na novou sezónu: Nejlepší háčky na lov kaprů

Nová sezóna se kvapem blíží a spolu s ní je byste měli doplnit i některé vybavení. V předchozím díle tohoto seriálu jsme se podívali na nejlepší vlasce, v tomto se podíváme na nejlepší háčky.

Háčků je v prodeji nespočet. A i když to vypadá, že jsou všechny stejné, liší se. A to jak tvarem, tak i velikostí zpětného hrotu, zahnutím a materiály.

Začněme těmi nejoblíbenějšími háčky s očkem.
Korda H�?ky Krank Choody B 10ks - vel. 8

Háčky s očkem

Háčky s očkem patří k těm nejvyhledávanějším. Zcela nahradily háčky s lopatkou. Je snazší je navázat a hlavní výhodou je, že při prostrčení vlasce očkem se zvyšuje tlak na špičku. Právem proto háčky s lopatkou vytlačují.

Mohl bych je tady složitě obkecávat a zdlouhavě popisovat. Ale já to s dovolením zkrátím na nejnutnější minimum. Stejně jako ve většině případů, i zde je nejlepší zkoušet, zkoušet a zkoušet…

Háčky jsou seřazeny dle oblíbenosti od nejlepšího.

 1. Carp´R´Us Centurion 2000 ATSCarp �R� Us H�?ky Centurion 2000 ATS 10ks - vel. 2
 2. Korda Krank X (novější model než níže uvedený Krank, který snese větší zátěž)
 3. Fox Curve Shank
 4. Gardner Covert Dark Mugga Hook Barbed
 5. Korda Kurv Shank
 6. Fox Wide Gape Beaked
 7. Korda Kamakura Wide Gape
 8. Korda Krank
 9. Delphin HKD Cuter Tefcon
 10. Korda Wide Gape
 11. Fox Armapoint Super Wide Gape
 12. Gardner Curved Rigga Hooks

Háčky s lopatkou

Lopatkou zakončené háčky jsou nestárnoucí klasikou. I když jsou vytlačovány háčky s očkem, u konzervativních rybářů asi nevymizí. Jednak kvůli zvyku, za druhé kvůli předchozí špatné zkušenosti s háčky s očkem (třeba kvůli ostrým očkům), kvůli o dost nižší ceně, nebo protože se hodí na jejich techniku. Největší uplatnění tak najdou třeba u plavané. Tady jsou ty nejoblíbenější:

 1. Delphin HKD Iseama
 2. Giants Fishing Carp Hooks with Spade End
 3. Awa-S Cutting Blade 1001 Black Nickel
 4. Mivardi Yamatsu Iseama 
 5. Mivardi Yamatsu Chinu 
 6. Trabucco Akura
 7. Gamakatsu A1 Team Feeder Carp Feeder (jen menší rozměry, spíše na feeder)

A můj názor?

Já vím, nikdo se na něj neptal. Ale přidám ho sem. Osobně preferuji háčky s očkem. S sebou na ryby nosím ve většině případů háčky Centurion a Krank. V obou případech se jedná o skvěle tvarované háčky s ostrým hrotem, malým protihrotem a nikdy mě nezklamaly.

Ale nosím s sebou i háčky s lopatkou. Tuhle klasiku si navazuji při lovu na plavanou. V takovém případě sáhnu po Delphin HKD ISeama, jejichž tvar mi vyhovuje nejvíce.

A jakou velikost háčků zvolit?

Jednoduše čím menší, tím lepší. Velikost háčků by měla odpovídat cílové rybě, neměla by být ale zase tak malá, aby se rybě z tlamy háček vyřízl. Nejuniverzálnější jsou háčky velikostí 8, 6 a 4. Detailněji je spolu s průvodcem velikostí popisuji v článku Jakou velikost háčků vybrat na lov ryb?

Jakou velikost háčků vybrat na lov ryb?

1 komentář

Přidat →

Napsat komentář

Tato stránka používá Akismet k omezení spamu. Podívejte se, jak vaše data z komentářů zpracováváme..